Wiedza

Jak dbać o skarpetki, żeby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Jak prać skarpetki?

W pierwszej kolejności pamiętaj, że tak jak ubrania, tak skarpetki sortujemy kolorami. W przypadku niedoparek może się nawet zdarzyć, że każda sztuka powinna wylądować w pralce z innym zestawem ubrań, bo choć razem tworzą zestaw, to względem koloru mogą zupełnie się różnić – są to jednak ekstremalnie odosobnione przypadki. Zazwyczaj wystarczy podział na białe, kolorowe i ewentualnie czarne.

Przewróć skarpetki na lewą stronę! Niewiele osób o tym pamięta, ale żeby wzór dłużej się zachował, a skarpetka mniej mechaciła, to dobrze wyprać ją właśnie w ten sposób.

Kolejną ważną rzeczą jest temperatura. Skarpetek nie powinno prać się w temperaturze wyższej niż 40 stopni. Wyjątek stanowi sytuacja, w której kupiliśmy skarpety za duże i chcemy, żeby trochę się nam skurczyły 🙂 Bawełna i używane przędze w wyższych temperaturach są podatne na kurczenie się.

Używaj delikatnych środków chemicznych. Nie zaleca się używania np. wybielacza, który może uszkadzać włókna.

Jak suszyć skarpetki?

Nasze skarpetki kochają wolność, długie spacery i szalone przygody. Takie skarpetki najlepiej suszyć rozwieszone na świeżym powietrzu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Warunki domowe też się nadadzą 🙂

Czego skarpetkom lepiej jednak nie robić? Nie suszymy ich w suszarce mechanicznej (mogą się mechacić i obkurczać), nie wyciskamy z nich wody ręcznie (odkształcą się), nie kładziemy do wysuszenia na gorącym kaloryferze (lub innej gorącej powierzchni).

Jak jeszcze przedłużyć życie skarpetek?

Nie czyścimy skarpetek chemicznie i ich nie prasujemy.

Dbasz o skarpetki, a mimo to z jakiegoś powodu znikają?

W pierwszej kolejności sprawdź uszczelkę w okolicach bębna pralki – jest szansa, że Twoja zguba tam się zaplątała. W innym wypadku możesz założyć, że Twoja skarpetka wybrała inne życie i np. została prezydentem, gwiazdą filmową lub pomaga chorym dzieciom w szpitalu. Takie przypadki opisuje Bednarek Justyna w swojej książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Jeżeli do tego dojdzie, zawsze możesz zaopatrzyć się u nas w kolejne, kolorowe pary skarpet 🙂