Mamy spore wymagania w stosunku do naszych skarpet! Mają być kolorowe, radosne, modne, wygodne i miękkie. Mają dobrze przylegać do stopy, ale też oddychać. Stworzenie takich włókien wymaga zastosowania podczas ich produkcji różnych środków chemicznych, a przecież chcemy, żeby skarpety były też niealergizujące i bezpieczne. Koniecznym rozwiązaniem okazało się użycie do produkcji naszych kolorowych skarpet jedynie przędz certyfikowanych i używających znaku STANDARD 100 by OEKO-TEX?.
CO STANDARD 100 by OEKO-TEX? ZNACZY DLA UŻYTKOWNIKA?
STANDARD 100 by OEKO-TEX?, to certyfikat świadczący o jakości używanego w przemyśle włókienniczym materiału, który docelowo ma mieć bezpośredni kontakt ze skórą człowieka.
OEKO-TEX przeprowadza w swoich laboratoriach badania materiału, które mają wykluczyć obecność 100 najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które mogą zagrażać użytkownikom danego produktu (w naszym wypadku są to skarpety).
Użytkowanie certyfikowanych przez OEKO-TEX przędz ma na celu wyeliminowanie zagrożeń, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych klientów. Między innymi sprawdzając obecność w włóknach: pestycydów, formaldehydów, kadmu, ołowiu, organicznych związków cyny czy substancji potencjalnie alergizujących.
Materiały poddawane są też osobnym badaniom ? takim jak odporność na pot i ślinę oraz obecność zapachów obcych (nietypowych dla danych włókien).
KLASY PRODUKÓW OEKO-TEX
OEKO-TEX bazuje na 4 klasach. Używane w naszych skarpetach przędze mają klasę I ? jest to najwyższa klasa materiału, a produkowane z niej ubrania nadają się także dla dzieci i niemowląt. Pozostałe klasy dotyczą: II częsty kontakt ze skórą (prześcieradła, odzież dla dorosłych, taka jak koszulki, czy skarpety); III ? dla ubrań, które rzadko kiedy mają bezpośredni kontakt ze skórą (jak kurtki lub płaszcze); IV ? tkaniny przeznaczone do okazjonalnego kontaktu (firany, obrusy).
KTO STOI ZA OEKO-TEX?
OEKO-TEX powstał w wyniku współpracy austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI oraz niemieckich instytutów Hohenstein. Certyfikat zrodził się z potrzeby podkreślenia jakości produktów, z którymi każdy z nas ma codzienny kontakt ? naszych ubrań. Certyfikat ma z jednej strony zwracać uwagę konsumenta na to, że jakość noszonego materiału ma znaczenie, a z drugiej ma eliminować z rynku materiały potencjalnie niebezpieczne (wyprodukowane z użyciem substancji zagrażających zdrowiu).